VÉGES MATEMATIKA VIZSGA (2009/10 I. félév)

A vizsga szóbeli. Mindenki két kérdést kap, az egyik hat kis kérdésből áll. Ezek a legfontosabb definíciókra, tételkimondásokra kérdeznek rá. A szóbeli részben ehhez lehet kis pontosítást fűzni, esetleg valamit javítani. Itt a hat kérdésből kívánatos legalább ötnek a helyes megválaszolása, négy és fél helyes válasznál már billeg a léc. Négy vagy kevesebb helyes válasz esetén a vizsga elégtelen. A másik kérdés átfogó jellegű, itt az a lényeg, hogy legalább a témakörhöz tartozó definíciók, tételkimondások túlnyomó többségét tudja a vizsgázó. Sokszor kell a tanult módszereket példákon szemléltetni. Ha a kifejtendő kérdés nem tartalmaz nem-triviális bizonyítást, akkor a négyes vagy ötös jegyért külön kérdezek bizonyítást. Ezen kívül villámkérdések is lehetnek annak ellenőrzésére, hogy nem csak szerencséje volt a vizsgázónak. Egyszerre többen jönnek be a terembe, és mindenkinek legalább 20 perc felkészülési ideje lesz, de az esetek nagy részében ennél jóval több. A felkészülési idő alatt a tételeket írásban ki kell dolgozni, az írott anyag alapján kérdezek.

Az OSZTÁLYZÁSRÓL:
A nem elégtelen jegyhez a kis kérdésekből legalább négy és fél helyes megválaszolása szükséges, a másikról legalább a definíciókat és a tételek kimondását PRECÍZEN tudni kell. Ha a leírt anyagban ez nem precíz, akkor még szóban rákérdezek, de ha ezután sem javítja a vizsgázó a definíciókat, a tételek kimondását, akkor a vizsga elégtelen. (Ha a kis kérdésekből csak négy és fél helyes válasz van, akkor a másik kérdésben nem lehetnek hiányosságok, pontatlanságok.) Ha egy nagyobb anyagrész teljesen homályban van (pl. síkgráfokról semmit nem tud a vizsgázó), és ez a villámkérdések során kiderül, az is elégtelen.
Elégséges a vizsga, ha a definíciókat és a tételek kimondását tudja a vizsgázó, ÉRTI azt, amit mond, tudja, hogy milyen feltételek miért kellenek a tételhez. Ismeri a legfontosabb tanult eljárásokat.
Közepes a vizsga, ha valaki ezen felül érti a tételek kapcsolatát, segítséggel bizonyításokat is tud, be tud kapcsolódni a nem triviális bizonyításokba is, az egyszerűbbeket viszonylag kis segítséggel tudja.
Jó a vizsga, ha az egyszerűbb bizonyítások segítség nélkül mennek, a nehezebbekben segítséggel önállóan meg tudja csinálni a vizsgázó a bizonyítást.
Jeles a vizsga, ha a nehezebb bizonyítások is legfeljebb kis segítséggel mennek.

VIGYÁZAT! Az alapvető fogalmakban, tételekben precíznek kell lenni!!!